پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - شهرستان جاجرم
شهرستان جاجرم

     منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان جاجرم   

موقعيت جغرافيايي شهرستان

شهرستان جاجرم در تیرماه سال 1388 به دو شهرستان جاجرم و گرمه تفکیک گردید و تحت عنوان شهرستان جاجرم و با مرکزیت شهر جاجرم مستقل شد.. این شهرستان دارای سه بخش مرکزی سنخواست و شوقان با تعداد 43   روستا است . 

جنگل

طرحهای تهیه شده و در حال اجرا ی بهره برداری از محصولات فرعی در شهرستان جاجرم ، طرح بهره برداری باریجه کوه اوزوم با مساحتی بالغ بر 18000 هکتار است که توسط بهره برداران بومی منطقه اجرا شده است.

ضمنا تهیه طرح بهره برداري از كتيرا نیزدر ارتفاعات كوه بهار در حال مطالعه و بررسی می باشد.

    مرتع

حدود 261 هزار هکتار از اراضی مرتعی شهرستان  ممیزی مرتع انجام گرفته است و حدود 4000 هکتار در حال ممیزی می باشد . مراتع باقیمانده جهت ممیزی 33500 هکتار می باشد که در سالهای آینده ممیزی خواهد شد. تعداد 7 مرتع دارای طرح مرتعداری با مساحتی بالغ بر 34458 هکتار می باشند.

بیابان

بیابانها در شهرستان جاجرم بدلایل اقلیمی و انسانی به طور روزافزون در حال ازدیاد می باشد که این افزایش مساحت بیشتر در قسمتهای مرکزی و جنوبی است ( بخش مرکزی به طرف غرب و بخش جنوبی به طور همه جانبه در حال گسترش است )تنها و موثرترین راه جهت جلوگیری ازپیشرفت و اصلاح بیابانها مشارکت دادن خود اهالی منطقه در امر احیاء اراضی بیابانی به عنوان صاحبان اصلی این مناطق است.

آبخيزداري

حوزه های آبخیز شهرستان جاجرم شامل :

1- حوزه آبخیز دشت شوقان  

 2- حوزه های فرعی دامنه شمالی کالشور

منطقه جاجرم قسمتی از حوزه آبخیز دشت کویر است . آبهای سطحی این منطقه توسط رودخانه کالشور جاجرم زهکش شده و از شرق به غرب جریان داشته و سپس به طرف جنوب دشت کویر سرازیر می گردد .

ممیزی اراضی و تفكيك مستثنيات 

30000 هکتار از این اراضی مستثنیات و 350000 هکتار از آن را اراضی ملی را شامل می شود..

چاپ | ارسال به ديگران  |