مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شما" /> مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شما" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - احاله مدیریت20طرح مرتعداری درگستره 52 هزار هکتار از مراتع خراسان شمالی به بهره برداران در سال جاری
بازدید : 30 22 مهر 1399 ساعت 11:32 شماره :78066

احاله مدیریت20طرح مرتعداری درگستره 52 هزار هکتار از مراتع خراسان شمالی به بهره برداران در سال جاری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، مدیریت 20 طرح مرتعداری در گستره 52 هزار هکتار از مراتع اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی اجرا و به مجریان طرح ها های مرتعداری و بهره برداران واگذار شده است.

حسن وحید اظهار داشت: با اجرای این طرح ها در شهرستان های گرمه، مانه و سملقان، اسفراین، فاروج، جاجرم، راز و جرگلان و شیروان 472 خانوار بهره مند شدند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی مساحت  225طرح مرتعداری تهیه شده  استان را بیش از 600هزار هکتار اعلام و افزود:  تاکنون 124طرح با مساحت 295هزار و 337هکتار با 2881 بهره بردار و 176823 دام مجاز طی انعقاد قرارداد به نماینده مجریان طرح های مرتعداری واگذار شده است.

وی با بیان این که طرح های مرتعداری با رویکرد اقتصادی و بهره مندی از استعدادهای مراتع با هدف کاهش وابستگی دام به علوفه مراتع تهیه می شود، گفت: در اجرای ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و در راستای حفظ، احیا، اصلاح، توسعه و بهره برداری اصولی از مراتع  و با هدف کاهش فشار فزاینده دام و کاهش بهره برداری متکی به مراتع این طرح ها تهیه و به متقاضیان واگذار می شود.

مهندس وحید با بیان این که طرح مرتعداری شناقی سفلی شیروان به مساحت هزار و ۳۹۸ هکتار مصوب شده است اظهار داشت: طرح های مرتعداری پلنگ،گزباشی و گرماب مانه و سملقان، آلبلاغ و لوشیک اسفراین، نظرمحمد و امیرانلو شیروان نیز به مساحت بیش از 16 هزار هکتار تهیه و منتظر تاییدیه کمیته فنی این اداره کل است.

وحید افزود: ۲۵ طرح دیگر مرتعداری نیز به مساحت ۸۷ هزار و ۷۱۷  هکتار نیز در دست تهیه و سه طرح نیز در حال بازنگری است.

وی بیان کرد از مجموع225طرح مرتعداری تهیه شده  استان، تلاش داریم تا 98 فقره طرح مرتعداری باقیمانده  به مساحت 299 هزار هکتار را تا پایان سال به بهره برداران و نماینده مجریان طرح های مرتعداری واگذار کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری خراسان شمالی با اشاره به اعتبارت این بخش افزود: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال جاری ۱۳ میلیارد  و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار بیولوژیک برای استان مصوب  شده است.

وی گفت: هم چنین اعتبار بهبود و اصلاح مراتع استان نیز پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال است.

وی با بیان این که  ۳۲ طرح مرتعداری نیز به مساحت تقریبی  ۱۰۵ هزار هکتار در دست اجراست اظهار داشت: ۱۷ هزار هکتار از مراتع میانبند و ییلاق نیز در سال جاری ساماندهی و ممیزی شده است.

استان خراسان شمالی دارای ۲ میلیون و ۸۳۲ هزار و ۵۲۹ هکتار مساحت است که حدود ۷۳ درصد آن را با گستره ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۳۶ هکتار، منابع طبیعی تجدید شونده شامل می شود.

از مجموع عرصه های منابع طبیعی تجدید شونده استان ۴۳ هزار و ۴۵۵ هکتار شامل ۲۱ درصد عرصه جنگلی و بیشه زار، یک میلیون و ۴۱۴ هزار و ۸۵۰ هکتار شامل ۷۰ درصد اراضی مرتعی و سطحی معادل ۱۸۳ هزار و ۶۳۶ هکتار با ۹ درصد، فاقد پوشش گیاهی یا اراضی کویری است.

از  مجموع پهنه های مرتعی خراسان شمالی، ۴۹ درصد، معادل ۶۸۹ هزار و ۴۵ هکتار را مراتع فقیر و یا کم تراکم و هفت درصد از مراتع استان شامل ۱۰۶ هزار و ۱۹ هکتار از حیث تراکم پوشش گیاهی در وضعیت خوب و ۴۴ درصد، شامل ۶۱۹ هزار و ۷۸۶ هکتار متوسط و یا نیمه متراکم است.  

وی تعداد دام موجود استان را بیش از ۲ میلیون و ۵۲۵ هزار واحد دامی بین کرد و افزود: شمار دام موجود استان طبق ممیزی انجام شده تقریباً ۲ برابر ظرفیت مراتع است و براین اساس طرح های مرتعداری تهیه و اجرا می شود.

 روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی       

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :