پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات آبخیزداری در هشت حوضه آبخیز خراسان شمالی آغاز شد
بازدید : 26 19 مهر 1399 ساعت 9:45 شماره :77919

عملیات آبخیزداری در هشت حوضه آبخیز خراسان شمالی آغاز شد

بجنورد- ایرنا- عملیات آبخیزداری در هشت حوضه آبخیز خراسان شمالی هفته جاری با استفاده از اعتبارات مصوب سفر رییس جمهوری و همچنین از محل صندوق توسعه ملی آغاز شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی روز چهارشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعتبارات مصوب امسال آبخیزداری و آبخوانداری ۲۳۴ میلیارد ریال است.

حسن وحید افزود: این عملیات در سطحی معادل ۳۰ هزار و ۵۹۹ هکتار به ‌منظور کنترل سیل و رسوب در استان اجرا می شود.

وی اظهار داشت: در سال گذشته اعتبارات مصوب اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری سفر ریاست جمهوری از محل صندوق توسعه ملی،   ۳۲۰ میلیارد ریال بود که با تخصیص بیش از ۱۰۰ درصدی  آن معادل ۳۹۷ میلیارد ریال محقق شد و اجرای آن در مراحل پایانی قرار دارد.  

وی با بیان این که عملیات آبخیزداری نقش مهمی در کنترل سیلاب ها و روان آب ها به ویژه در مناطقی که با خطر سیل مواجهند دارد گفت: بجنورد یکی از شهرهایی است که عملیات آبخیزداری در آن در حال اجراست.

وحید گستره حوضه شهری بجنورد را  ۱۲۷ هزار هکتار دانست و اظهار داشت: تاکنون مطالعات تفضیلی اجرائی آبخیزداری در ۹ حوضه آبخیز در این شهرستان با مساحت ۶۲ هزار هکتار (حدود ۵۰ درصد) و عملیات اجرایی آبخیزداری در سطح ۲۴ هزار هکتار از حوضه شهری انجام شده است.

وی همچنین گفت:  براساس پیش بینی ها امسال  عملیات اجرایی آبخیزداری در حوضه ارکان که به تازگی آغاز شده تا ۲ ماه آینده پایان خواهد یافت.    

وی حوضه آبخیز ارکان را یکی از حوضه های آبخیز مهم بجنورد دانست و افزود: مطالعات تفضیلی آبخیزداری این حوضه پارسال به پایان رسید و امسال عملیات اجرایی آن آغازشده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: گستره حوضه ارکان ۶ هزار و ۶۶۲ هکتار و این حوضه از حوضه های سیل خیز شهری بجنورد است به طوری که حجم رواناب سالیانه این حوزه در حدود ۶ میلیون مترمکعب است.

وی افزود: امسال دراین حوزه سه هزار و ۳۰۰ مترمکعب عملیات اجرای بندهای سنگی و ملاتی با هدف مدیریت سیل و کاهش خسارتهای ناشی از سیل در حال اجراست.

  گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.       

خراسان شمالی با دارا بودن ۸۶۳ هزار نفر جمعیت که ۴۴درصد آن در روستاها زندگی می کنند از جمله استان هایی است که هر سال با مخاطراتی مانند سیل مواجه است.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :