پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آغاز اجرای عملیات آبخیزداری از محل اعتبارات سفر ریاست محترم جمهوری و صندوق توسعه ملی در سال99
بازدید : 28 15 مهر 1399 ساعت 9:42 شماره :77811
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی خبر داد:
آغاز اجرای عملیات آبخیزداری از محل اعتبارات سفر ریاست محترم جمهوری و صندوق توسعه ملی در سال99

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی از آغاز اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری از محل اعتبارات سفر ریاست محترم جمهوری و همچنین صندوق توسعه ملی در سال 99 خبر دادند. ایشان در هنگام بازدید از پروژه اجرای عملیات آبخیزداری حوزه شهری ارکان بجنورد اعلام کردند اعتبارات مصوب اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری سفر ریاست محترم جمهوری از محل صندوق توسعه ملی برای سال 98، به میزان 320 میلیارد ریال بوده که با پیشرفت فیزیکی 90 درصد در مراحل پایانی آن قرار دارد و میزان تخصیص این اعتبارات در سال 98 بمیزان 125 درصد معادل 397 میلیارد ریال می باشد.

آقای مهندس وحید افزودند، در سال 99 نیز میزان اعتبارات مصوب اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری سفر ریاست محترم جمهوری از محل صندوق توسعه ملی 234 میلیارد ریال می باشد که در  8 حوزه آبخیز اجرای عملیات آبخیزداری آغاز گردیده و تشریفات مناقصه باقیمانده پروژه ها در مرحله انجام است.

ایشان اذعان داشتند: حوزه آبخیز ارکان یکی از حوزه های آبخیز مهم حوزه شهری بجنورد می باشد که مطالعات تفضیلی اجرائی آبخیزداری این حوزه در سال 98 به اتمام رسیده و در سال 99 عملیات اجرائی آن آغاز گردیده است. مساحت حوزه 6662 هکتار و در بخش جنوبی شهر بجنورد واقع گردیده است و از حوزه های سیل خیز شهری می باشد. حجم رواناب سالیانه این حوزه در حدود 6 میلیون متر مکعب می باشد که حجم قابل ملاحظه ای در حوزه شهری بجنورد است. در سال 99 میزان 3300 مترمکعب عملیات اجرای بندهای سنگی و ملاتی با هدف مدیریت سیل و کاهش خسارتهای ناشی ازسیل در حوزه پیش بینی شده است که عملیات اجرائی آن با پیشرفت فیزیکی 20 درصد در حال انجام می باشد.

ایشان تاکید نمودند، مساحت حوزه شهری بجنورد 127 هزار هکتاراست که تاکنون مطالعات تفضیلی اجرائی آبخیزداری در 9 حوزه آبخیز با مساحت 62 هزار هکتار (حدود 50 درصد) و عملیات اجرائی آبخیزداری در سطح 24 هزار هکتار از حوزه شهری بجنورد انجام شده است. براساس پیش بینی انجام گرفته عملیات اجرائی آبخیزداری در سال 99 در حوزه ارکان تا دو ماه آینده به اتمام خواهد رسید. 

 

 

 

 

روابط عمومی  اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :