پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جنگلی با طعم فندق در شمال شرق کشور
بازدید : 7 31 ارديبهشت 1399 ساعت 9:35 شماره :72749

جنگلی با طعم فندق در شمال شرق کشور

جنگلی با طعم فندق در شمال شرق کشور

جنگلی با طعم فندق در شمال شرق کشور

ایسنا/خراسان شمالی "وی وی" یکی از مناطق جنگلی در خراسان شمالی است که در منطقه مرزی شهرستان مانه و سمقان قرار دارد.

مساحت جنگل های" وی وی" در شهرستان مانه و سملقان 434 هزار و 500 هکتار است که تعدادی از گونه های با ارزش گیاهی را در خود جایی داده که یکی از این گونه ها، گونه باارزش فندق است.

وجود درخت های فندق در این منطقه، بخشی از جنگل های" وی وی"را به عنوان تنها ذخیره گاه جنگلی فندق در این خطه تبدیل کرده است چراکه جنگل های فندق در منطقه شرق و شمال شرق کشور فقط در این منطقه وجود دارد.

ذخیره گاه جنگلی فندق منطقه "وی وی" یکی از شاخص ترین آنهاست که در همجواری با عرصه های جنگلی استان گلستان قرار دارد.

فندق با نام علمی "Corylus avellana" بومی اروپا، آسیای صغیر، قفقاز، جنگل های ارسباران، آستارا، طارم زنجان و ... بین اراضی استپی و جنگل بصورت بومی دیده می شود و در شرق ایران ذخیره گاه فندق "وی وی" به عنوان تنها ذخیره گاه این گونه مطرح است.

تعداد درختان فندق در این منطقه 131 اصله است که بطور پراکنده در سطح حدود هشت هکتاری عرصه مشاهده می شوند.

به دلیل ارزش ژنتیکی و اکولوژیکی این گونه و نیز به عنوان تنها ذخیره گاه فندق شرق کشور، عرصه مذکور از اهمیت اکولوژیک خاصی برخوردار است، البته در برهه ای از زمان، تخریب و تجاوزاتی در محدوده این ذخیره گاه صورت گرفته است که با تشدید فشار عواملی همچون تغییر اقلیم، پراکنش نامنظم و کاهش بارندگی، آفات و امراض و وجود دام، این ذخیره گاه در معرض استرس های مختلفی قرار گرفت.

در سال های اخیر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با اجرای عملیات حصارکشی و تهیه طرح ذخیره گاهی در راستای حفظ و صیانت از این گونه با ارزش قدم های مثبتی برداشته است و در سال جاری نیز جنگل کاری مشارکتی با گونه درختی فندق توسط بهره برداران این سامان جنگلی، از جمله برنامه های احیائی اداره جنگل کاری و جنگل‌داری این اداره کل است.                                                                              روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :