پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - خشکسالی توان مقاومت از درختان ارس خراسان شمالی گرفته است ‌
بازدید : 516 31 مرداد 1398 ساعت 16:59 شماره :63165

خشکسالی توان مقاومت از درختان ارس خراسان شمالی گرفته است ‌
خشکسالی توان مقاومت از درختان ارس خراسان شمالی گرفته است
‌دکترای جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: درختان ارس یکی از گونه های گیاهی خاص خراسان شمالی است که عواملی مختلفی آن را تهدید می کند.
‌جلال حسن نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ‌با اشاره به اینکه جنگلهای ارس این استان در ناحیه رویشی ایران تورانی واقع شده است، افزود: این جنگلها مساحتی بیش از 410 هزار هکتار از سطح استان را فرا گرفته است.
وی با بیان اینکه یکی از خصوصیات مهم درختان ارس  مقاوم بودن به شرایط سخت محیطی است، ادامه داد: اما تغییرات اقلیمی بر روی این درخت ها تاثیرگذار بوده‌ و موجب ضعف فیزیولوژیکی در آن‌ها شده است.
حسن نژاد اظهارکرد: رطوبت خاک یکی از مهمترین نیازهای درختان ارس است اما به علت بروز خشکسالی باعث شده مقاومت این درختان تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
وی تصریح کرد: همین امر سبب شده تا برخی از بیماری ها همچون ارس واش تشدید گردد و  از بین رفتن تدریجی این درختان را به دنبال داشته باشد.
حسن نژاد توضیح داد: درخت های ارس به سرما و پرتو فرابنفش خورشید نیز مقاوم هستند، بنابراین می توانند در ارتفاعات سرما را به خوبی تحمل کنند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته قطع درختان ارس برای تأمین سوخت یکی دیگر از تهدیدهای جنگل های ارس در این استان بوده است، گفت: اما اکنون با اقدامات انجام شده همچون سوخت رسانی و استفاده از انرژی های نو همچون آبگرمکن های خورشیدی، قطع درختان تا حد نزدیک صفر کاهش یافته است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :